Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wolne na czynność doraźną także dla zleceniobiorcy

07 marca 2019 | Kadry i Płace | Marcin Wujczyk

Od stycznia br. zwolnienie od pracy w celu realizacji czynności doraźnej przysługuje również działaczom zatrudnionym na umowach cywilnoprawnych. Nie ma jednak pewności, kiedy trzeba go udzielić i ile za ten czas zapłacić.

Przepisy ustawy o związkach zawodowych przewidują zwolnienie od pracy na czas niezbędny do dokonania czynności doraźnej w dwóch przypadkach:

- gdy wynika to z pełnionej przez daną osobę funkcji związkowej w zakładzie pracy (art. 31 ust. 3 ustawy o związkach zawodowych),

- gdy jest to konieczne ze względu na pełnioną przez daną osobę funkcję związkową poza zakładem pracy (art. 25 ust. 5 ustawy o związkach zawodowych).

Prawo do zwolnienia przysługuje, jeżeli dotyczy to czynności, która:

1. jest doraźna,

2. wynika z funkcji związkowej,

3. nie może być wykonywana w czasie wolnym od pracy.

Pojęcie pełnienia funkcji związkowej jest przy tym rozumiane szeroko. W grę wchodzą tu zarówno funkcje stałe (np. członkostwo w zarządzie związku), jak i doraźne (np. udział w walnym zgromadzeniu jako delegat, występowanie w sądzie jako pełnomocnik procesowy, czy reprezentowanie organizacji związkowej w trakcie rokowań lub mediacji).

Nagle i krótkotrwale

Znowelizowane przepisy nie doprecyzowały, co należy rozumieć przez pojęcie doraźności. Można tu wyróżnić trzy grupy poglądów.

Według pierwszego, czynność doraźna to taka, która nie mogła zostać wcześniej zaplanowana, a więc ma charakter niecierpiący zwłoki, natychmiastowy, jest dorywcza.

Zgodnie z drugim poglądem, doraźność...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11299

Wydanie: 11299

Spis treści
Zamów abonament